Izborne pripreme
za nastup na međunarodnim natjecanjima u informatici 2000. godine
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
16. - 18. lipnja 2000.



 

 

Zadaci (Word 2000)

| Zadaci |

Test podaci

| Test podaci |

Rješenja

| Rješenja u Pascal-u |

| Rješenja u C-u |

| Službena rješenja (u C-u) |

Sva pitanja i komentare vezane uz zadatke, test podatke ili rješenja uputite
Krešimiru Malnaru

Prema Programu i pravilima o natjecanju učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske iz područja informatike-računalstva, usuglašenim s Ministarstvom prosvjete i športa-Zavodom za unapređenje školstva, te odluci Izvršnog odbora Hrvatskog saveza informatičara od 7. lipnja 2000., izborne pripreme najboljih informatičara srednjoškolaca, za nastupe na VII. srednjoeuropskoj olimpijadi u informatici i XII. međunarodnoj olimpijadi u informatici, održane su u Zagrebu na FER-u, od 16.-18. lipnja 2000., pod vodstvom odgovornog voditelja Ive Šeparovića, stručnog voditelja Krešimira Malnara i predsjednika povjerenstva za završni ispit na Izbornim pripremama dr. Igora Urbihe, prof. Na ocjenjivanju završnog ispita prisustvovala je i gospođa Zlatka Markučić, dipl. ing., profesorica informatike u XV. Gimnaziji u Zagrebu iz koje su na Izbornim pripremama sudjelovala 3 učenika.

8 pozvanika, kako slijedi, izabrano je temeljem rezultata na DMIH-u 2000.:

  1. Frane Šarić, učenik 3. r. XV. gimnazije iz Zagreba
  2. Mario Živić, učenik 4. r. Gimnazije iz Požege
  3. Damir Korenčić, učenik 3. r. XV. gimnazije iz Zagreba
  4. Damir Tubin, učenik 3. r. XV. gimnazije iz Zagreba
  5. Tibor Pazman, učenik 3. r. Gimnazije iz Čakovca
  6. Igor Bakarčić, učenik 3. r. Gim. A. Mohorovičića iz Rijeke
  7. Ivan Sikirić, učenik 2. r. Gim. F. Petrića iz Zadra
  8. Ivan Vidaković, učenik 3. r. III. gimnazije iz Osijeka


Izborne pripreme je 16. lipnja 2000. otvorio odgovorni voditelj priprema i reprezentacije Ivo Šeparović, dipl. ing. i između ostalog mladim informatičarima i voditeljima kazao slijedeće :

  • Ove pripreme su izborne i samo četiri učenika bit će u sastavu reprezentacije Republike Hrvatske, koja će nastupiti na VII. CEOI i XII. IOI, prema ranije objavljenim pravilima.
  • Sudionicima je rečeno da će pripreme trajati od 16. do 18. lipnja. i to svakodnevno od 9.00 do 13.00 sati i od 15.00 do 19.00 sati.
  • Na kraju izbornih priprema, u nedjelju 18. lipnja 2000 s početkom u 9.00 sati, obavit će se završni ispit s rješavanjem 2 zadatka u programskim jezicima BASIC. PASCAL ili C, u trajanju od 4 sata s ukupnom vrijednošću od 150 bodova. Bodovi postignuti na ovom ispitu pribrojit će se bodovima osvojenim na svim natjecanjima na DMIH-u 2000. i 6. HIO održanoj u Karlobagu. Četiri učenika koja ostvare ukupno najveći broj bodova predstavljat će Republiku Hrvatsku na međunarodnim natjecanjima u 2000. godini.
Izborne pripreme su se uspješno odvijale. Održana su teoretska predavanja, vježbali zadaci sa međunarodnih natjecanja, preko Interneta se uzimali zadaci sa međunarodnih natjecanja /IOI, ACM/, regionalnih natjecanja /CEOI, BOI, CERC, .../ i nacionalnih natjecanja mnogih zemalja svijeta, te se prenosilo iskustvo sudionika prethodnih olimpijada. Završni izborni ispit održan je 18. lipnja 2000. u vremenu od 9.00-13.00 sati, a učenici su rješavali 2 zadatka sa ukupno 150=60+90 bodova.

Izborne pripreme proveli su :

  • Krešimir Malnar, apsolvent, PMF, stručni voditelj priprema, predavač
  • Dr. Igor Urbiha, prof., PMF, predsjednik povjerenstva za ispit na pripremama
  • Ante Đerek, apsolvent, PMF, predavač
  • Milan Mesić, student, FER, predavač
  • Domagoj Vlah, student, PMF, predavač
  • Zvonimir Bujanović, student, PMF, predavač
  • Ivo Šeparović, dipl. ing., odgovorni voditelj, Izbornih priprema i tajnik HSIN-a
Kako je ranije navedeno poslije završenog ispita na pripremama dobili smo slijedeću tablicu rezultata :
 
 
DMIH, 1. dan
DMIH, 2. dan
HIO
Ukupno
Pripreme
UKUPNO
Maksimalni bodovi
150
200
250
600
150
750
 
(1)
(2)
(3)
(4)=(1)+(2)+(3)
(5)
(6)=(4)+(5)
Frane Šarić
125
190
229
544
150
694
Mario Živić
150
190
65
405
87
492
Damir Korenčić
101
128
169
398
42
440
Damir Tubin
105
190
44
339
6
345
Igor Bakarčić
87
153
63
303
36
339
Tibor Pazman
150
115
62
327
0
327
Ivan Vidaković
84
165
23
272
36
308
Ivan Sikirić
105
105
86
296
0
296

Temeljem postignutih rezultata na dosadašnjim natjecanjima i na ovim pripremama, a u skladu s pravilima, odlukama Državnog povjerenstva za natjecanje i smotru, odlukama Izvršnog odbora Hrvatskog saveza informatičara i Organizacijskog odbora DMIH-a 2000., pravo sudjelovanja u reprezentaciji mladih informatičara Republike Hrvatske, koja će nastupiti na VII. SREDNJOEUROPSKOJ INFORMATIČKOJ OLIMPIJADI u Cluju, Rumunjskoj od 24. –31. kolovoza 2000. i XII. MEĐUNARODNOJ INFORMATIČKOJ OLIMPIJADI u Pekingu, Kina od 23.-30. rujna 2000.

ostvarili su:

  1. Frane Šarić, 3. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  2. Mario Živić, 4. razred, Gimnazija, Požega
  3. Damir Korenčić, 3. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  4. Damir Tubin, 3. razred, XV. gimnazija, Zagreb


Izborne pripreme završene su 18. lipnja 2000. u 14.00 sati prigodnim riječima odgovornog voditelja priprema Ive Šeparovića, dipl. ing., dr. Igora Urbihe, prof., predsjednika povjerenstva na ispitu i stručnog voditelja Krešimira Malnara, te je između ostalog mladim informatičarima rečeno:

  • Službeno su objavljeni rezultati ispita na izbornim pripremama, te ukupni rezultati, i objavljena imena članova izabrane reprezentacije. Mladi informatičari nisu imali primjedaba na natjecanje i izborne pripreme, te su potpisali ispitne listiće.
  • Objavljeno je održavanje još jednih priprema članova reprezentacije na Kampu 2000. u Zadru od 20.-30. srpnja i od 20. –23. kolovoza 2000. u Zagrebu, pred sam odlazak na VII. CEOI u Cluj, Rumunjska.
Mladim informatičarima novo izabranim hrvatskim olimpijcima podijeljene su nove nabavljene stručne knjige, te ponovo dane adrese na Internetu, gdje se mogu naći riješeni zadaci s nacionalnih i međunarodnih natjecanja, te im je preporučeno da se s pitanjima mogu telefonom i e-mailom obratiti stručnom voditelju olimpijske reprezentacije Krešimiru Malnaru.

U Zagrebu, 18. lipnja 2000.
 
 

Odgovorni voditelj
Ivo Šeparović, dipl. ing.

Stručni voditelj
Krešimir Malnar

Predsjednik povjerenstva na ispitu
Dr. Igor Urbiha, prof.